OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Škrečky

Klietka

Klietku pripravte skôr , ako si prinesiete škrečka domov.                                                                                                         

Poznáme dve druhy klietok:

 

1. Normálnu klietku

 

image

 

 

2. Akvárium

Niektorí dávajú prednosť akváriu , ale má to  svoje výhody a nevýhody. Je iba na vás či si vyberiete akvárium alebo normálnu klietku.

Výhoda : budete môcť lepšie pozorovať škrečka

Nevýhoda: Ťažšie sa čistí a je v ňom zlá cirkulácia vzduchu

image

Správne umiestnenie 

Porozmýšlajte kde by mala klietka stáť. Mala by byť v najtichšej miestnosti . Najlepšie miestnenie je niekde v kúte. Škrečkov ruší pri ich dennom spánku zapnutá televízia či rádio , nemajú radi jasné svetlo alebo priame slnečné žiarenie , preto by nemala byť niekde pri okne. Umiestnite klietku vo výške očí , aby ste ho mohli lepšie pozorovať . Teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod 15 °C a stúpnuť nad 25 °C.

 

Veľkosť klietky a o klietke

Klietka by mala byť dostatočne veľká = 70 cm dlhá , 40 cm vysoká a 10-20 cm hlboká. Avšak , čím väčšia , tým lepšia. Nedostatok miesta v klietke môžete vynahradiť poschodiami spojenými rebríkmi alebo dvomi spojenými klietkami krátkou plastovou trubičkou. Plastové trubičky sú pre škrečka úplne zbytočné , pretože ich veľmi nepoužíva a  najmä sa ťažko čistia a váš miláčik sa tam môže aj zaseknúť .Klietku si môžete vyrobiť aj vlastnoručne.

image

 

 

Drôty klietky

Ich veľkosť by nemala presahovať u škrečkov zlatých 12 mm a u trpasličích škrečkov maximálne 7 mm.Musia byť vodorovné , aby sa škrečok mohol po nich šplhať.  Nemali by byť potiahnuté umelou hmotou ani farbené , pretože škrečky ich budú ohlodávať a môžu ich prehltnúť --> otrávia sa .

 

Dno klietky

Tvorí ho plastová vaňa v ktorej je uložená podstielka . Škrečok v nej bude chcieť vyhrabáva´t nory  a ak nebude mať aspoň 10 cm tak z nej bude podstielka vypadávať .

 

 

V klietke by nemali chýbať :

 

1. Podstielka

Najlepšie sú hobliny , ktoré kúpite v obchodoch s chovateľskými potrebami . Najlepšie sú obyčajné hobliny bez vône . Naopak nemali by ste používať piliny . Podstielku nasypte vo vrstve 3 - 5 cm. Ak vlastníte trpasličieho škrečka tak by ste mu mohli dať do klietky aj misku s pieskom pre činčily. Zvieratá ho používajú k starostlivosti o srsť.

imageimage

 

2. Krmenie a voda

Mala by byť stabilná (ako napr . porcelánová ale v pohode môže byť aj plastová - môj škrečok ju neprevrhol). Priemer misky cca. 6 cm a vysoká asi 2 cm s okrajom zanutým dovnútra . Na vodu by som misku neodporúčala - voda sa rýchlo znečistí ale škrečok sa v nej môže utopiť . Najvhodnejšia je napájačka s guličkovým ventilom  , pripevnená z vonku na klietku. Ak chcete , môžete mu kúpiť aj soľ na lízanie.

imageimage

 

3. Domček

Nahradí podzemnú noru a bezpečný úkryt . Niekedy si tam aj zhromažďuje potravu. Domček by nemal byť malý - približne ( pre zlatého škrečka pre trpasličie stačí menší ) 20 x 10 cm. Domček musí mať iba jeden guľatý otvor ako vchod ( alebo ešte + malé okienko) . Priemer otvoru pre škrečka zlatého 4 , 5cm a pre trpasličie škrečky 3 ,5 cm. Strech je najlepšia rovná a odoberatelná. K vystlaniu domčeka používajte hobliny , toaletní papier alebo vreckovky , nie však vatu , lebo sa v nej zasekne škrečkovi nôžka.

imageimage

 

4.  Behacie koleso

 

Koleso by malo byť z jednej strany uzavreté a dávajte pozor , aby nevŕzgalo , lebo by vás to mohlo v noci keď bude škrečok behať vyrušiť zo spánku. Najlepšie koleso je plastové a drevené ( síce drevené stoja viac , ale aspoň máte istotu , že koleso nebude vŕzgať) . Neodporúčam kovové kolesá .

imageimage

 

 

Do klietky môžete dať  aj rôzne hračky pre škrečka , preliezačky - všetko podľa vašej fantázie ( alebo mu môžete zariadiť ihrisko - o tom v dalšej sekcii).